Partnerské vztahy-zdroj našich nemocí
Partnerské vztahy-zdroj našich nemocí
Do partnerských vztahů se promítají všechny naše mindráky jak z tohoto, tak možná i ze všech minulých životů. Samozřejmě že zpočátku je vztah přesycený momentem překvapení a zamilovaností. Ale postupně, jak se partneři víc a víc poznávají, objevují i vlastnosti méně ušlechtilé, které se jim možná původně dařilo zakrýt. Lidé se pak buď kvůli nim snaží neupřímně potlačovat nepříjemné emoce a tvářit se jakoby nic, nebo se k nim postaví čelem a snaží se s nimi smířit.
Rozpad vztahu může nastat dvojím způsobem:
Vztah se však nemusí rozpadnout, pokud se obě strany ubezpečí, že proti sobě nebudou bojovat a všechno, co je potká, využijí ve prospěch vztahu. Například se objeví nevěra. Podotýkáme, že taje možná pouze u partnerů nepraktikujících tao. Taoisté totiž ani ve svých myšlenkách nepřipustí tak silné rozptylování energie. Existuje teoretická možnost, že by chtěl jeden z partnerů cvičit s někým jiným. Ale pokud by k tomu neměl souhlas svého partnera, dopouštěl by se vlastně podvodu a tím by ubližoval sám sobě i vztahu. A vůbec, pokud by už došlo k touze po jiném, svědčilo by to o neupřímnosti, namlouvání si apod. Nevěra je hlavně útok na ego. Ego vlastnilo, mělo, a teď se mu na to sápe nějaké jiné ego. Situace generuje nesnesitelné množství negativních emocí, pod jejichž tíhou lidé upadají do depresí a sebelítosti. Přitom by stačilo dát výpověď egu, podívat se na věci s humorem, a když jsou ve hře ještě děti, uvědomit si zodpovědnost.
Velký význam má dlouhodobě pěstovat vztah. Pouze ten, který prošel mnoha krizemi, se prohlubuje a může partnerům umožnit zážitky vyššího řádu. Ti, co neustále ze vztahů utíkají v naději, že v dalším to bude lepší, se stávají štvanci. Jako by chtěl člověk neustále měnit auta, ale přitom by si ani do jednoho pořádně nesedl a nevychutnal si jízdu. A výsledkem nespokojenosti je nemoc.
Odhadujeme, že v osmdesáti procentech případů lidé onemocní kvůli nevyváženým vztahům. Bohužel není šance na rychlé zlepšení, protože společnost, ve které žijeme, netouží po moudrosti a trvalých hodnotách. Je to dané už nevyvážeností mozkových hemisfér (silně převažuje vliv levé - racionalita, analýza - a potlačuje se vliv pravé - tvořivost, intuice). Navíc je velká nevyváženost mezi hlavou, coby zástupcem hmoty, a břichem (solar plexus), kde je sídlo duchovní energie.
Prvním krokem v nápravě vztahů by mohla být reflexní terapie. Velmi snadno se dá zvyknout třeba na to, že si partneři sedají k televizi tak, aby na sebe vzájemně vystrčili chodidla. Mačkáním a hlazením chodidel se zbaví nepříjemných zábran a jsou ochotnější si udělat dobře.
Zdroj: Beáta Patakyová, Július Pataky - Reflexní terapie jako žiovtní styl, nakladatelství Eminent