Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duchovní zneužívání v charismatickém hnutí

8. 3. 2009

Duchovní zneužívání v charismatickém hnutí

Duchovní zneužívání  v charismatickém hnutí

Když jsme opouštěli Jubilee Christian Church, naučili jsme se jedné věci, a to, že existuje něco jako křesťanský kult. Ne kult, který by představoval sám v sobě věroučnou odchylku, ale sektářskou manipulaci a duchovní zneužití členů společenství.

Důvodem, proč tento druh duchovního zneužívání nalezneme více v charismatických společenstvích je skutečnost, že většina vůdců těchto společenství jsou autonomní. V Ann Arbor, kde jsem sloužil jako pomocný pastor pod pastorem a prorokem, který absolvoval Rhemu (Rhema Bible Institut – hnutí Víry: pozn. překl.), měla církev ve stanovách, že „pastor nemůže být z žádného důvodu nikým odvolán“. Pastor byl „pastorem“ doživotně, nezávisle na jeho morálním životě a učení, či zneužívání společenství. Pokud se lidem nelíbilo co učí nebo jak sbor vede, byli „volní“ k tomu odejít jinam.

Mnoho vůdců hnutí Víry je vyučováno, že jim Bůh dává vizi a úlohou lidí pod nimi je jeho/její vizi uskutečnit. Apoštolem Smithem (pastorem z Jubille Christian Church) v Detroitu nám bylo řečeno, že Bůh nás nemiluje jako jednotlivce. On (Bůh) se zajímá o „své cíle“. Jinými slovy, lidé v církvi jsou jen pěšáky, kterých by mělo být použito k vyšším cílům, což je vize vůdce. Toto poselství bylo podpořeno dalšími řečníky (apoštoly nebo proroky), kteří tento názor papouškovali. Jeden nepravý prorok na shromáždění vůdců JCC řekl „jestliže kdokoliv v mé církvi slyší něco jiného, než já, mýlí se.“ Toto přesvědčení podpořil „apoštol“ Smith.

Spojíte-li si skutečnost, že většina veškerých charismatických společenství jsou nezávislá s přesvědčením, že pastor je jediný, komu Bůh zjevuje svoji vůli pro sbor, máte situaci uzrálou pro zneužívání. Přidáte-li k těmto ingrediencím nedostatek duchovního vzdělávání u části vedoucích (a členů společenství), získáte velmi nestabilní směs.

Po setkání s posledním nepravým prorokem („prorok“ Keith Grayton) JCC, má žena (a všichni starší) opustili JCC. Se svojí ženou jsme na odchod měli oběd s naším bývalým pastorem, jímž byl téměř deset let. Během oběda se nás zeptal: „zda můžeme stanout před Bohem a složit účet z odchodu JCC…?“ Ze srdce jsme mohli říci „ANO“! Později jsme byli informováni od bratra, který s pastorem mluvil, a kterému pastor řekl, že opuštěním JCC "by ztratil právo duchovního dědictví“, což jej drželo v církvi o několik měsíců déle, než unikl. Toto je sektářský postoj, duchovní manipulace, a je neštěstím, že je hojně rozšířen v této části Těla Kristova. Níže máme uvedeny příklady skupin, na které je třeba dát si pozor. Jedná se o nebiblické skupiny, extrémně manipulativní a heretické ve své podstatě, kterým je třeba se v každém případě vyhnout.

Robert Liichow

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář